Einai
Tadeusz Bartoś

Doradztwo filozoficzne

Filozofia była zawsze sztuką życia. W starożytności greckiej i rzymskiej panowało przekonanie że poznać możemy filozofa po tym jak żyje, a nie wyłącznie po tym co wie. Wiedza filozoficzna była na służbie dobrego i pięknego życia.

Do tej tradycji chciałbym się odwoływać.

By zrozumieć samego siebie, własne życie, potrzeba niekiedy, obok religii czy psychologii także namysłu filozoficznego. Temu zaradzić ma filozoficzne doradztwo. To nowa forma konsultacji, która trochę podobnie jak psychoterapia, chce być pomocna w trudnej sztuce godnego życia. Niekiedy, by ogarnąć swój los nie wystarczy rozmowa z psychoterapeutą. Nie wszystkie ludzkie problemy są problemami psychicznymi. Zwłaszcza dziś, kiedy wiedza psychologiczna staje się dla niejednego główną życiową wskazówką, coraz bardziej potrzebne jest zrozumienie, że istnieją alternatywne do psychologicznej "opowieści" o ludzkim losie, bez których nie sposób żyć w pełni po ludzku.

Zrozumienie siebie samego, sensu (lub bezsensu) własnego życia - uczy żyć. Filozof dysponując wiedzą na temat różnych systemów filozoficznych, mając za sobą trening intelektualny pozwalający na analizę logiczną przekonań i światopoglądów, jest pożytecznym ogniwem w łańcuchu różnorodnych współczesnych form konsultacji i doradztwa.

[ Top ]
© 2007 Tadeusz Bartoś. Design by Andreas Viklund.