Simone Weil

Simone Weil

Religia jako źródło pociechy jest przeszkodą w prawdziwej wierze: w tym sensie ateizm jest oczyszczeniem. Tą częścią mojej istoty, która nie jest przeznaczona dla Boga, powinnam być ateistką. Wśród ludzi, u których nie obudziła się nadprzyrodzona część ich istoty, ateiści mają rację, a wierzący jej nie mają (Świadomość nadprzyrodzona, s. 31).

**

Szatan jest ojcem wszelkiego prestiżu, a prestiż jest zjawiskiem społecznym. „Opinia – królowa świata”. Zatem opinia to szatan. Książę tego świata (Świadomość nadprzyrodzona, s. 268).

**

Działanie człowieka jest świętokradztwem. Bo przyzwolenie człowieka to rzecz święta. Ono jest darem człowieka dla Boga. I tym, czego Bóg szuka, schodząc jak żebrak między ludzi. Gwałt to ohydna karykatura miłości, w której brak przyzwolenia. Ucisk jest grozą życia ludzkiego. Jest on ohydną karykaturą posłuszeństwa. Zgoda to warunek posłuszeństwa, tak samo jak miłości Przyzwolenia nie można ani sprzedać, ani kupić. Stąd, niezależnie od instytucji politycznych, w społeczeństwie, gdzie wymiana pieniężna zdominowała większość form działalności społecznej i gdzie posłuszeństwo niemal zawsze sprzedaje się i kupuje, wolności być nie może. I tak samo jak przemoc jest czymś analogicznym do gwałtu, tak i opanowanie pracz przez siłę pieniądza, dochodzące do tego, że pieniądz staje się pobudką do pracy, jest czymś analogicznym do prostytucji. Nie jest też zgodą entuzjazm, stanowiący powierzchowny nawyk duszy. W stosunku do przyzwolenia jest on tym, czym w stosunku do związku małżeńskiego chorobliwe przywiązanie rozpustnika do zepsutej kobiety. Tam, gdzie ludzie nie znają innych pobudek niż przymus, pieniądz oraz starannie podtrzymywany i pobudzany entuzjazm, wolności być nie może (Myśli, s. 40).

 

Comments

2018-01-05T09:50:20+01:00 religia Cytaty|